Oferta

Kontuzja lub stan choroby może wiązać się z niepokojem, dlatego w gabinecie Rehabilitacja Bartoszek staramy się dopasować do Państwa potrzeb. W tym celu oferujemy szeroki zakres usług i zabiegów. Szanujemy Państwa czas, dlatego wyznaczamy konkretną godzinę na zabieg, masaż czy ćwiczenia. W gabinecie Rehabilitacja Bartoszek znajdą Państwo między innymi zabiegi z zakresu fizykoterapii, kinezyterapii czy masażu. Rehabilitacja naszych pacjentów prowadzona jest wielokierunkowo z wykorzystaniem najnowszych metod do jakich zaliczamy:

NDT-BOBATH

Jest to metoda neurofizjologiczna, nieinwazyjna. Stosowana jest u wcześniaków, niemowląt i dzieci starszych. Podstawowym założeniem tej terapii jest przygotowanie pacjenta do możliwie samodzielnego funkcjonowania. Metoda ta nie zawiera żadnych gotowych zestawów ćwiczeń. Cała strategia postępowania usprawniającego oparta jest na wnikliwej analizie problemu klinicznego, precyzyjnej ocenie zarówno rozwoju psychomotorycznego jak i potencjału rehabilitacyjnego. Celem usprawniania jest rozwinięcie odruchów prawidłowych oraz hamowanie odruchów patologicznych z jednoczesną normalizacją napięcia mięśniowego. Wszystkie ruchy kontrolowane są rękami terapeuty. Prawidłowe wzorce ruchowe są wykorzystywane przez dziecko w czynnościach dnia codziennego. Ćwiczenia są prowadzone z wykorzystaniem kolorowych piłek, wałków (stymulacja naturalnej ciekawości i aktywności dziecka) oraz luster (wzrokowe wzmocnienie prawidłowych wzorców).

TERAPIA MANUALNA

Jest formą szczególnej terapii stosowanej u nas w gabinecie przy zaburzeniach narządów ruchu. Polega na pasywnych i aktywnych technikach mobilizacji i manipulacji w celu przywrócenia prawidłowego funkcjonowania stawów kręgosłupa i stawów obwodowych. Leczenie manipulacyjne nie dotyczy tylko odosobnionego segmentu stawowego lecz całego kręgosłupa. Wskazania do leczenia manualnego nie wynikają mechanicznie z rozpoznania, lecz z analizy patogenetycznego łańcucha zaburzeń oraz czynników, które w danym momencie je wywołują. Ma zastosowanie w następujących dolegliwościach: bóle kręgosłupa w odcinku szyjnym, piersiowym, lędźwiowym, rwa kulszowa oraz barkowa, blokady powstałe w wyniku urazów komunikacyjnych i sportowych, bóle głowy, migreny, zawroty głowy.


KOREKCJA WAD POSTAWY

Ćwiczenia mające na celu skorygowanie wad postawy poprzez stosowanie odpowiednio dobranych ćwiczeń rozciągających poszczególne partie mięśniowe odpowiadające za daną wadę postawy. Zajęcia polegają na zastosowaniu odpowiednio dobranych ćwiczeń dla danego pacjenta. Postępowanie lecznicze zawiera: ćwiczenia korygujące określoną wadę, ćwiczenia oddechowe, ćwiczeń mięśni grzbietu i pośladków, ćwiczenia mięśni brzucha, ćwiczenia korygujące ustawienie miednicy .Stosowane u nas ćwiczenia korekcyjne mają na celu korekcje nie tylko kręgosłupa ale również kończyn dolnych, a co za tym idzie wad stóp: stopa płaska, stopa koślawa, stopa płasko-koślawa. Również w obrębie kolan, kolana koślawe oraz kolana szpotawe.

Nasz gabinet dysponuje w pełni wyposażoną salą do kinezyterapii czyli do leczenia ruchem. Prowadzone tu zajęcia mają na celu, w zależności od diagnozy, utrzymanie lub przywrócenie pełnego zakresu ruchomości w stawach, zapobieganie deformacjom, zmniejszanie zastoju żylnego, zachowanie czucia i pamięci ruchowej w przypadku porażeń, zapobieganie zanikom mięśniowym, wzmacnianie mięśni. Sala wyposażona jest w nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny. Znajdują się w niej m.in. UGUL (uniwersalne gimnastyczne urządzenie lecznicze), co pozwala na pełen zakres usprawniania z zastosowaniem ćwiczeń kinezyterapii miejscowej takich jak: ćwiczenia bierne i wspomagane, ćwiczenia w odciążeniu, ćwiczenia z oporem. Sala wyposażona jest również w drabinki rehabilitacyjne, elektryczny rotor do ćwiczeń biernych kończyn górnych, stół do terapia manualnej ręki, tor do nauki chodu jak również materace, maty, piłki, wałki oraz rower stacjonarny. Każdy pacjent ma możliwość polepszenia lub utrzymania swojej sprawności ruchowej poprzez korzystanie z usprawniania fizycznego w formie ćwiczeń ogólnousprawniających oraz indywidualnych zabiegów zleconych przez lekarza.


KINESIOTAPING

Metoda terapeutyczna wykorzystywana w naszym gabinecie polega na oklejaniu wybranych fragmentów ciała plastrami - taśmami o specjalnej strukturze. Mimo że działanie to może wydawać się powierzchowne, w rezultacie ma ogromny wpływ na funkcjonowanie wielu struktur i układów w ludzkim ciele. Plastry, a raczej ich odpowiednie aplikacje, oddziałują przede wszystkim na tzw. części miękkie układu ruchu, tj: mięśnie, ścięgna, więzadła, a także na elementy stawowe. Ponadto, jeżeli oklejanie jest zgodne z przebiegiem naczyń krwionośnych i chłonnych, plastry wspomagają też działanie układu krążenia. Taśmy możemy przykleić praktycznie w każdym miejscu na ciele. Mają one zastosowanie w przypadku leczenia schorzeń ortopedycznych, neurologicznych oraz działanie korekcyjne w przypadku dzieci. Pomogą uśmierzyć ból, zlikwidować obrzęki, a nawet zmniejszyć blizny.

MASAŻ Klasyczny

Jest to zabieg rozluźniający i leczniczy. Rozluźnia napięte mięśnie i pozwala ukoić nerwy. Polega na mechanicznym drażnieniu tkanek, wywierając wpływ na organizm. Może być całościowy, czyli taki gdzie masowane są kończyny dolne i górne, plecy i kark lub częściowy, gdzie masowany jest tylko wybrany przez pacjenta obszar np. sam kręgosłup czy kończyny dolne lub górne.

MASAŻ Sportowy

W swoich technikach podobny jest do klasycznego masażu leczniczego. Wykonywany jest zdecydowanie silniej i energiczniej. Celem masażu sportowego jest jak najszybsze przygotowanie do ekstremalnego wysiłku sportowego, osiągniecie maksymalnych wyników sportowych, jak i usuniecie dużego zmęczenia organizmu po wysiłku fizycznym. Na skutek stosowania masażu sportowego dochodzi do usunięcia zakwasów, napięć mięśniowych bądź likwidacji powstałych kontuzji. Wykorzystywany jest jako środek pomocniczy w profesjonalnych programach treningowych. Pozwala lepiej przygotować ciało sportowca do wysiłku fizycznego. Zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji. Masaż sportowy jest zalecany zarówno sportowcom zawodowym jak również powinni korzystać z niego sportowcy - amatorzy, dla osiągnięcia lepszych rezultatów i poprawy samopoczucia.

DRENAŻ LIMFATYCZNY

Ma na celu usprawnienie krążenia limfy a tym samym zapobiega powstawaniu chorób spowodowanych jej zastojem, służy również likwidacji obrzęków zastoinowych, wysięków limfatycznych, skraca czas resorpcji siniaków i krwiaków. Działa również oczyszczająco na cały organizm, usuwa zbędne produkty przemiany materii. Stosowany jest również po przebytych chorobach zakaźnych, nowotworowych, po terapii sterydowej czy też jako efekt wspomagający odchudzanie.

ELEKTROTERAPIA

Zajmuje się leczeniem objawowym różnych schorzeń za pomocą różnego rodzaju prądów leczniczych. Celem elektroterapii jest złagodzenie bólu, zmniejszenie bądź podwyższenie napięcia tkanki mięśniowej i poprawienie ukrwienia stymulowanej tkanki.

Prądy diadynamiczne (DD) - Prądy charakteryzujące się silnym działaniem na wybrane struktury układu nerwowego. Zabieg stosowany w leczeniu: nerwobólów, zespołów niedokrwiennych kończyn, wspomaganie w leczeniu trudno gojących się ran.

Prądy Interferencyjne - To prądy średniej częstotliwości, głębiej działające na tkankę i na rozległym obszarze. W zależności od wybranych parametrów można uzyskać efekt przeciwbólowy, zwiększający przekrwienie i odżywienie tkanek lub rozluźniający. Zabieg stosowany w leczeniu: zmian zwyrodnieniowych stawów kończyn, zespołów bólowych kręgosłupa, zaników mięśni w wyniku bezczynności, stanów pourazowych i pooperacyjnych mięśni, reumatyzmu tkanek miękkich, nerwobólów.

Jonoforeza - Aplikowanie przez skórę wskazanego leku w postaci roztworu wodnego lub żelu za pomocą prądu stałego. Zastosowanie tej metody leczenia ułatwia wchłanianie leku w chorobowo zmienioną tkankę. W zabiegu stosowane są najczęściej leki o działaniu: przeciwbólowym, przeciwzapalnym, przeciwreumatycznym, rozszerzającym naczynia krwionośne, rozmiękczającym tkankę bliznowatą

Prądy TENS - To prądy impulsowe małej częstotliwości. Zabieg jest stosowany w objawowym leczeniu przewlekłych i ostrych zespołów bólowych. Ma silne działanie przeciwbólowe, skuteczne w leczeniu: bólu pooperacyjnego, reumatycznego, dyskopatii, bólu głowy, migreny.

Galwanizacja - Terapia prądem stałym. Zabieg ten polega na poddaniu tkanek wpływowi przepływającego stałego prądu elektrycznego. Wywołuje pobudliwość nerwów i ukrwienie w okolicy poddanej zabiegowi, a także działa przeciwbólowo. Zabieg stosowany w leczeniu: nerwobólów, choroby zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa, porażeniu nerwów obwodowych, stanów pourazowych układu kostnego, ran pooperacyjnych .

LASEROTERAPIA

Zabieg ten polega na stymulowaniu chorobowo zmienionych tkanek promieniowaniem laserowym. Ma on korzystny wpływ na leczenie uszkodzeń i stanów zapalnych tkanek miękkich, gojenie się ran i owrzodzeń, działa przeciwbólowo, przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie.

ULTRADŹWIĘKI

To drgania mechaniczne o częstotliwości wyższej niż 20 kHz. W wyniku przejścia fali ultradźwiękowej do tkanek, dochodzi do powstawania w nich ciepła oraz do zjawiska określanego mikromasażem. Zabieg ten ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przyśpiesza przepływ limfy w naczyniach limfatycznych i zwiększa procesy wchłaniani, przyśpiesza gojenie się ran, zwiększa rozciągliwości tkanki łącznej w bliznach i zmniejsza napięcie mięśni.


POLE MAGNETYCZNE

Działa na organizm zmieniając polaryzację błon komórkowych, poprawia przyswajanie tlenu przez tkanki i przyspiesza procesy regeneracyjne. Zabieg możemy stosować w leczeniu stanów po złamaniach kości, zwichnięciach stawów, naderwania ścięgien i torebek stawowych, zmian zwyrodnieniowych i stanów zapalnych stawów kręgosłupa i kończyn, osteoporozy.

SOLLUX

Zabieg ten polega na zastosowaniu promieniowania podczerwonego w celach leczniczych. Efekt zabiegu zależy od zastosowania specjalnego filtra.

Filtr niebieski – ma działanie przeciwbólowe, uspokajające, obkurczające naczynia krwionośne. Stosuje się go w nerwobólach, stanach pourazowych, zaburzeniach naczynioruchowych, chorobie zwyrodnieniowej, odmrożeniach i przeczulicy.

Filtr czerwony – stosowany w stanach zapalnych tkanek miękkich, w celu przyśpieszenia resorpcji wysięków, mięśniobólach i źle gojących się ranach.


KRIOTERAPIA azotowa

Zabieg polegający na obniżeniu temperatury tkanek. Krioterapia działa głównie przeciwbólowo, przeciwbólowo, zmniejsza obrzęk i wywołuje przekrwienie. Pod wpływem działania temperatury -160 st C naczynia krwionośne powierzchowne zmniejszają swoją średnicę, jednocześnie zwiększają ją naczynia krwionośne głębokie. Dzięki temu mechanizmowi uzyskujemy przekrwienie struktur głęboko ułożonych. To natomiast powoduje lepsze odprowadzenia z miejsca zapalnego zastoju zapalnego do okolic, a których zostanie on usunięty z organizmu.

5 komentarzy:

  1. Świetnie napisany artykuł. Jak dla mnie bomba.

    OdpowiedzUsuń
  2. Niezwykle interesujący wpis! U mnie najlepiej po kontuzji sprawdziła się terapia manualna+ ćwiczenia z wykorzystaniem rotora nożnego! Warto zostawić kwestie rehabilitacji profesjonalistom, by móc cieszyć się sprawnością i zdrowiem.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jonofereza to zdecydowanie klucz do ulgi i komfortu, który pozwoli Ci wrócić do pełnej aktywności bez bólu. Warto zainwestować w swoje zdrowie!

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo dobrze trafić do takiego gabinetu fizjoterapii gdzie zabiegi stosowane będą realnie dobrane do problemu z jakim zmaga się pacjent. Jak widać w artykule możliwości jest bardzo wiele. Szczególnie często stosuje się pole magnetyczne czy też ultradźwięki. W przypadku kontuzji - masaż sportowy.

    OdpowiedzUsuń