środa, 11 grudnia 2013

Rozwój ruchowy w pierwszych trzech miesiącach życia niemowlęcia

Każde dziecko ma swój własny zegar biologiczny, rozwija się w swoim własnym tempie. Stopniowo zdobywa poszczególne umiejętności motoryczne. W podręcznikach i w kolorowych czasopismach możemy znaleźć opisane umiejętności przypisane odpowiedniemu wiekowi dziecka, które są pewną średnią, ale niekiedy nijak się to ma do naszego dziecka. Przedstawię rozwój ruchowy dziecka w pierwszych 3 miesiącach życia „w pigułce”, podsunę pomysły w jaki sposób można w domu stymulować jogo rozwój oraz wymienię objawy, które mogą świadczyć o nieprawidłowym rozwoju dziecka.
Noworodek często podkurcza rączki i nóżki, a to dlatego, że podobną pozycję miał w łonie mamy. Gdy położymy dzidzię na brzuchu, będzie podejmować próby unoszenia głowy. Z tego powodu, że mięśnie pleców i karku są jeszcze bardzo słabe, maluszek będzie dziobał, to znaczy, że jego głowa będzie raz wyżej, raz niżej, niczym dzięcioł dziobiący w drzewo. Odruch chwytny rąk jest bardzo nasilony. Dzidzia głośno płacze dla wyrażenia emocji i potrzeb, na przykład gdy jest głodne, gdy ma mokrą pieluszkę, albo po prostu chce się przytulić. Takie maleństwo jest całkowicie bezbronne i potrzebuje dużo bliskości, miłości i poczucia bezpieczeństwo, dlatego powinno mu się to zapewnić, bez obawy, że je rozpieścimy. Noworodek nie rozróżnia dnia od nocy. W ciągu miesiąca dziecko powinno ustalić sobie rytm czuwania i spania.

Dwumiesięczne niemowlę leżąc na brzuchu unosi pewniej głowę. W leżeniu na plecach zaczyna składać ręce oraz wykonuje naprzemienny ruchy nogami i rękami w dużych stawach. Czas czuwania czyli okres, w którym dziecko nie śpi wydłuża się. Wodzi wzrokiem za przedmiotami, skupia wzrok na twarzy oraz częściej obserwuje co się wokół niego dzieje. Reaguje na dźwięki, uśmiecha się. Płacz przyjmuje różne barwy i natężenie.

W trzecim miesiącu życia dziecko kończy noworodkową fazę rozwoju. Podciągane do pozycji siedzącej powinno sztywno utrzymywać głowę- zdobycie tej umiejętności zależy od stopnia wyćwiczenia odpowiednich mięśni. Leżąc na brzuchu powinno podnieść głowę bez „dziobania” podpierając się na przedramionach. Dzidzia składa ręce, wyciąga je w kierunku przedmiotu i zaczyna chwytać grzechotkę włożoną do ręki. Reaguje ożywieniem ruchowym oraz głośnym śmiechem, wydaje z siebie krzyk brzmiący różnie, zależnie od przyczyny. Coraz silniejsza staje się więź z osobami z najbliższego otoczenia. Przygląda się swoim rączkom, śledzi wzrokiem przedmiot oddalający się z pola widzenia oraz szuka źródła dźwięku. Wydaje dźwięki takie jak: gaaaa, geeee, grrhuuu, errre…czyli głuży.

Jak stymulować rozwój dziecka?

Żeby wspomagać i wzmocnić mięśnie szyi i karku, które odpowiadają za unoszenie głowy, kładź maluszka często na brzuchu, ale zawsze bądź przy nim w tym czasie. Pokazuj dzidzi kolorowe grzechotki i zabawki, gdy leży w tej pozycji, tak aby musiało wysoko unosić głowę, żeby im się przyjrzeć.

Zawieś kolorową karuzelę na ramie łóżeczka, jednak pamiętaj aby nie wisiała ona w jednym miejscu, zmieniaj jej pozycję.

Pokazuj i wkładaj do rąk dziecka zabawki.

Po kąpieli masuj dzidzię kremem lub oliwką, a nie tylko smaruj.

Przewracaj maleństwo na boki, a potem z pleców na brzuch, z brzucha na plecy.

Nałóż mu kolorowe skarpetki i pokazuj , wzbudzając jego zainteresowanie. Dotykaj jego rękami jego stópek.

Katarzyna Bruska- Bartoszek




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz