sobota, 4 stycznia 2014

Kompleksowa terapia przeciwobrzękowa.

   Obrzęki limfatyczne i chłonne mogą być przyczyną nawracających stanów zapalnych. Długotrwały obrzęk prowadzi do słoniowacizny, sprzyja zmianom zwyrodnieniowym w stawach oraz uszkodzeniu splotów nerwowych.  Skuteczną metodą tych dolegliwości jest kompleksowa terapia leczenia obrzęku limfatycznego. Co to takiego?
     Farmakologia ma tutaj niewielkie pole do popisu, gdyż jej efekty są niewielkie. Natomiast leczenie chirurgiczne jest trudne do przeprowadzenia i tylko w wysokospecjalistycznych ośrodkach. W tym momencie pojawia się rola fizjoterapeuty, ponieważ najskuteczniejszym sposobem walki z obrzękiem chłonnym jest fizjoterapia. Mówiąc o kompleksowym leczeniu obrzęku limfatycznego mam na myśli połączenie drenażu limfatycznego, kompresoterapii oraz ćwiczeń usprawniających kończynę.
Praca nad obrzękiem jest często długotrwała i wymaga sporo cierpliwości ze strony pacjenta jak i terapeuty. Cykl zabiegowy (rozpoczęty dokładnymi pomiarami) powinien trwać tak długo, aż uzyska się zbliżony wymiar kończyny objętej obrzękiem do zdrowej kończyny. W miarę uzyskiwanej poprawy rozpatrujemy zaopatrzenie pacjenta w rękaw kompresyjny, który ma zadanie utrzymanie uzyskanego efektu terapeutycznego. W naszym gabinecie stosujemy koncepcję działania wg . Michaela Földi.
    Manualny drenaż limfatyczny MDL – to delikatne, powierzchowne odkształcanie tkanek przeprowadzane ze zmiennym naciskiem przy użyciu charakterystycznych technik określanych jako: stojące koła, czerpak, spirala czy technika poprzeczna. Specyfiką tego rodzaju zabiegów jest to, iż drenażem objęty jest nie tylko obszar samego obrzęku, lecz prawie całe ciało. Pozwala on na odprowadzenie zastojów chłonnych czy limfatycznych do zdrowych węzłów chłonnych, które odprowadzają dalej i pozwalają pozbyć się z organizmu.
Po wykonaniu drenażu limfatycznego wykonuje się kompresjoterapię czyli bandażowanie. Polega to na założeniu wielowarstwowego opatrunku, który pozwala uzyskać odpowiedni stopień ucisku. Podczas bandażowania stopniuje się ucisk zaczynając od stopy do uda lub od dłoni do ramienia. Dobiera się odpowiedni gotowy zestaw kompresyjny i ma on za zadanie przedłużyć powstały na jego skutek efekt oraz zapobiegać gromadzeniu się większej ilości limfy czy chłonki. Każdy przeprowadzony zabieg kończymy zestawem ćwiczeń pokazanych pacjentowi i zadany jako „zadanie domowe” do domu.

A oto efekt mojej pracy.



    Wskazania do MDL: 
- obrzęki limfatyczne (pierwotne i wtórne),
- obrzęki pourazowe,
- obrzęki żylne,
- obrzęki lipidowe,
- obrzęki powstałe z braku aktywności,
-  obrzęki towarzyszące zaburzeniom krążenia tętniczego,
- chroniczne abakteryjne obrzęki zapalne,
- obrzęki idiopatyczne.

    Przeciwwskazania do MDL:
- zakrzepica żylna,
- ostre zapalenia bakteryjne i wirusowe,
- rany,
- ostre wysypki skórne,
- aktywna nieleczona choroba nowotworowa lub stadium przerzutów,
- obrzęki wynikające z niewydolności krążenia, chorób nerek lub jelit.
Drenaż świetnie sprawdza się u sportowców, zwłaszcza biegaczy, kolarzy, triathlonistów jako forma odnowy biologicznej po starcie w zawodach lub po ciężkich treningach.
Pacjentom polecam szukać dobrych gabinetów z ludźmi przeszkolonymi do takiej terapii. Natomiast terapeutom polecam robić dobre szkolenia certyfikowane przez Polską Fundacje Limfologiczną, dla uzyskania fachowej wiedzy i nowego narzędzia warsztatowego w naszej pracy. Dużo ciekawych informacji można również znaleźć na stronach Polskiej Fundacji Limfologicznej.

Adam Bartoszek


3 komentarze:

  1. Efekty pracy terapii przeciwobrzękowej są bardzo zadawalające, co przedstawiają zdjęcia. Ja miałem podobny problem. Na szczęście dzięki pomocy https://rehabilitacjabartoszek.blogspot.com/2014/01/kompleksowa-terapia-przeciwobrzekowa.html wróciłem do pełni zdrowia. Teraz bieganie czy jazda na rowerze nie stanowią dla mnie najmniejszego problemu.

    OdpowiedzUsuń
  2. To brzmi jak dokładnie to, czego potrzebowałam dla moich problemów z obrzękami.

    OdpowiedzUsuń