niedziela, 19 kwietnia 2020

Ćwiczenia we dwoje- Joga Chalange z przymrużeniem oka.

                            Ćwiczenia w parach
    Świat stanął na głowie! Tak mogę określić obecną sytuację w całej Polsce. Zagrożenie zarażeniem się koronawirusem jest tak duże, że wszyscy staramy się dbać o siebie i najbliższych zostając w domu. Dzisiejsze słoneczko nastraja nas do tego, żeby wyjść z matą do ogrodu i spędzić ten czas aktywnie, również z naszymi dziećmi. Oto kilka propozycji ćwiczeń we dwoje. Zapraszam was bardzo serdecznie-  ćwiczcie razem z nami! Oczywiście nie trzeba ćwiczyć w ogrodzie można te ćwiczenia robić również pod dachem.
    
    Moja przyjaciółka -bardzo aktywna i fit osoba- dała dzisiaj wezwanie na Facebooku wszystkim również aktywnym, aby przeprowadzić Joga Challenge razem z dzieckiem i pochwalić się swoimi pomysłami. Zrobiłam to. Powiem szczerze, że moje zdjęcia zdobyły tak dużą popularność i taki odzew, że postanowiłam zwiększyć asortyment moich pomysłów na ćwiczenia we dwoje i zamierzam wam je zaprezentować.

Oto moje propozycje ćwiczeń, które można robić w parach. Proponuję do pary wziąć swoje dziecko. Zapewniam, że będziecie mieć razem kupę radochy.

1.       „Pies z głową w dół” z obciążeniem z przodu. Weź dziecko na plecy . Ty zegnij się w pół, oprzyj ręce na podłożu, wyprostuj ręce w łokciach, a głowę przesuń jak najbliżej kolan. Jednocześnie wypychaj pupę jak najwyżej. Dziecko stara się położyć ręce na podłożu, prostując je, głowa do góry, nogi proste.  Dziecko swoim ciężarem prostuje twoje plecy. Spróbujcie utrzymać tą pozycję chociaż 10 sekund.



1.       „Pies z głową w dół” jedno pod drugim. Zrób tą samą pozycję, ale tym razem dziecko robi to co ty pod tobą. Starajcie się oby dwoje miednicę ciągnąć jak najwyżej, a głowa zamierza przekroczyć ramiona patrząc na kolana. Jeśli jest to możliwe możesz położyć całe stopy na podłożu, jeśli nie, pięty mogą się odrywać.



1.       „Pies z głową w dół” z obciążeniem z tyłu. Najpierw ty zrób tą pozycję i utrzymaj. Dziecko opiera się prostymi rękami o podłoże, a nogi kładzie na twojej miednicy, spychając ją do dołu. Jego cała sylwetka ma być prosta, a głowa patrzy przed siebie.


1.       „Samolot”. Połóż się na plecach, podnieś nogi razem z dzieckiem. Twoje stopy opierają się na jego miednicy. Trzymacie się za ręce. Dziecko ma się wyprostować, a ty masz wyprostować nogi w kolanach pod kątem prostym. Wasze ręce mogą razem iść do boku lub do góry.


1.       Usiądź prosto w rozkroku. Dziecko opiera proste ręce na podłożu, a swoje nogi kładzie na twoich barkach i ma się wyprostować. Pomóż mu złapać równowagę, a potem puść. Prowadź swoje ręce do przodu pamiętając o prostym kręgosłupie i nogach w kolanach.



1.       Usiądźcie naprzeciwko siebie w rozkroku. Chwyćcie się za ręce. Plecy proste. Raz ty ciągniesz dziecko do skłonu, a raz dziecko ciebie.



1.       Pamiętajcie o zmianie obciążenia na nogach. Na pierwszym zdjęciu jest ono prawidłowe, a na drugim nie.



1.       Stańcie jedno za drugim. Dziecko opiera się na prostych rękach o podłoże, a nogi zahacza o twoje biodra. Pomóż mu złapać równowagę, a potem puść i zrób kilka przysiadów.



1.       Uklęknijcie tyłem do siebie w pewnej odległości. Oby dwoje podnieście ręce do góry robiąc wygięcie. Chwyćcie się za ręce i zostańcie chwilę.



1.       Z klęku podpartego usiądź na piętach, głowę oprzyj czołem o podłoże, a ręce wyciągnij do przodu. Dziecko siada na twojej pupie i powoli kładzie się plecami na tobie ręce wyciągając do góry, a potem do tyłu. Stopy dziecka powinny być oparte o podłoże.



1.       Usiądź w pozycji „książeczki” czyli chcesz złączyć stopy. Pamiętaj o prostych plecach. Dziecko siada przodem do ciebie i kładzie nogi na twoje uda. Podpiera się ono na rękach z tyłu, prostuje kręgosłup i unosi pupę do góry, dając tobie większą możliwość na rozciąganie wewnętrznych mięśni ud.



1.       Weź piłkę do rąk. Stańcie do siebie tyłem w pewnej odległości. Podajcie sobie nawzajem piłkę raz górą- robiąc wycięcie, a raz dołem na prostych nogach- robiąc skłon.


1.       Usiądźcie naprzeciwko siebie. Oprzyjcie się na rękach z tyłu prostując plecy. Piłka jest między twoimi stopami. Podawajcie ją sobie  nawzajem. Wasze nogi są cały czas w powietrzu.


1.       Usiądźcie naprzeciwko siebie w większej odległości. Jedna osoba kładzie się trzymając piłkę w dwóch rękach i wyciąga do góry ręce, tak żeby piłka dotknęła podłoża. Z prostymi rękami siada i jednocześnie rzuca do drugiej osoby. W ten sam sposób rzucacie do siebie, a jednocześnie wzmacniacie mięśnie brzucha.


1.       A teraz zanim rzucisz piłkę zrób ósemkę piłką między nogami.



1.       Stańcie do siebie przodem z wyciągniętymi rękami. Oby dwoje trzymajcie piłkę robiąc skłon, patrząc sobie w oczy, tak żeby głowa była zadarta do góry. Możecie  się siłować ciągnąc piłkę każdy w swoją stronę. Albo możecie robić do siebie głupie miny. Zobaczymy kto wygra…



1.       Stańcie za sobą. Osoba z przodu robi wykrok i przenosi ciężar ciała na ta nogę. Natomiast druga noga cała przylega do podłoża wyraźnie rozciągając łydkę. Ręce są skierowane do tyłu i druga osoba ciągnie je ściągając łopatki do środka uwypuklając klatkę piersiową. Zostańcie  tak dłuższą chwilę, a potem zmiana nogi. Zamieńcie się miejscami.



1.       Nadal stoicie jeden za drugim. Osoba z przodu stoi prosto z wyciągniętymi rękami w bok. Druga osoba daje jej opór z góry. Siłujecie się przynajmniej przez 10 sekund. Zamieńcie się miejscami.



1.       Ta sama pozycja. Tym razem daj opór od dołu. Siłujecie się przynajmniej przez 10 sekund. Zamieńcie się miejscami.



1.       A teraz osoba z przodu wyciąga do góry ręce wysoko. Osoba z tyłu ciągnie je mocno do góry i jednocześnie do tyłu. Jeśli chcecie się zamienić, a jest duża różnica wzrostu, to rodzic może uklęknąć, natomiast dziecko za nim stoi.


1.       Nam te ćwiczenia sprawiły mnóstwo frajdy. Świetnie się razem bawiliśmy! Nie zapomnij o przytuleniu i o pochwaleniu swojego dziecka za pięknie wykonane ćwiczenia i za staranie się . To bardzo motywuje.



Katarzyna Bruska- Bartoszek ze swoim synem ;)

1 komentarz:

  1. Bardzo dziękuję za tyle zestawów ćwiczeń. Ten jest Hani ulubionym. Jestem bardzo zadowolona z Pani pracy i ich efektów. Na pewno pojawimy się na kontroli. Życzę dużo sił i satysfakcji z pracy.
    Pozdrawiam serdecznie.
    Mama Hani

    OdpowiedzUsuń